ISSN 2084–1418
Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa
2021, Nr (14), Etnoarcheologia
Andrzej Z. Bokiniec
Wojna i podbój u ludów bałtyjskich. Zarys problematyki w kontekście studiów porównawczych
Słowa kluczowe: analiza porównawcza, tradycje indoeuropejskie, podboje, ludy bałtyckie, wczesne średniowiecze, Litwini, Prusowie, koncepcje G. Dumézila
Abstrakt: Tekst przedstawia zapis wykładu wygłoszonego przez autora podczas Warsztatów Bałtyckich w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w dniu 16 kwietnia 2016 roku. Na podstawie kompleksowej analizy porównawczej tradycji indoeuropejskich, autor koncentruje się na zjawisku podbojów przeprowadzanych przez ludy bałtyckie w okresie wczesnego średniowiecza. Tekst podkreśla model ekspansji indoeuropejskich społeczności oraz korelację między najazdami a gospodarką opartą na handlu niewolnikami. Autor bada także przyczyny różnic w strategiach dwóch bałtyckich społeczności: Litwinów i Prusów. Wykorzystując koncepcje G. Dumézila, autor twierdzi, że w plemionach litewskich dominował model społeczny, w którym rola przywódcy przewyższała rolę kapłana i producenta żywności. Podkreśla, że miało to istotny wpływ na zdolności organizacyjne Litwinów i ich zdolność do przeprowadzania podbojów na dużą skalę. Z kolei wśród Prusów istniała względna równowaga między kastą kapłańską a kastą wojskową, co miało wpływ na charakter organizacji społeczności pruskiej i jej zdolności organizacyjne.
Informacje o autorze:
ANDRZEJ Z. BOKINIEC (1961-2021) – archeolog, etnoarcheolog, był adiunktem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Prace cytowane Rozwiń
brak