ISSN 2084–1418
Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa
2017, Nr (10), Antropologia - folklor - historia
Katarzyna Łeńska-Bąk
Meandry kultury popularnej
Pobierz wersję elektroniczną
Słowa kluczowe: literatura popularna, fantasy, konwergencja, symultaniczność
Abstrakt: Literatura popularna zawsze wzbudzała spore emocje i problemy badawcze. Jedna z grup badaczy, którą reprezentował Piotr Kowalski, zdecydowanie ją krytykowała. W latach 90. pojawiła się nowa grupa naukowców, którzy próbowali innych metod badawczych, przede wszystkim podchodzili do tej literatury (w szczególności do fantasy) ze znaczniej mniejszym krytycyzmem. Spotkało się to z ostrym sprzeciwem Kowalskiego, który nie godząc się na taki sposób rozumienia literatury popularnej, dał temu wyraz zwłaszcza w dwóch swoich tekstach. Obecny artykuł jest z jednej strony prezentacją poglądów Kowalskiego, z drugiej zaś próbą polemiki z tymi poglądami.
Informacje o autorze:
KATARZYNA ŁEŃSKA-BĄK – kulturoznawca, historyk kultury, folklorystka, profesor w Katedrze Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego. E-mail: klenska[at]uni.opole.pl
Prace cytowane Rozwiń
Burszta, Wojciech J. 2009. Od mowy magicznej do szumów popkultury. Warszawa: SWPS Academica.
Carroll, Noël. 2011. Filozofia sztuki masowej, przeł. M. Przylipiak. Gdańsk: słowo/obraz terytoria.
Dunin, Janusz. Papierowy bandyta. Książka kramarska i brukowa w Polsce. Łódź: Wydawnictwo Łódzkie.
Dziemidok, Bohdan. 2013. Teoretyczne i praktyczne kłopoty z wartościowaniem. Szkice aksjologii stosowanej. Gdańsk: słowo/obraz terytoria.
Hernas, Czesław. 1973. „Potrzeby i metody badania literatury brukowej.” W O współczesnej kulturze literackiej, red. S. Żółkiewski, M. Hopfinger. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Jenkins, Henry. 2007. Kultura konwergencji. Zderzenie starych i nowych mediów, przeł. M. Bernatowicz, M. Filiciak. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne.
Kaczor, Katarzyna. Z „getta” do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982–2012). Kraków: Universitas.
Kowalski, Piotr. 1998. Leksykon znaki świata: omen, przesąd, znaczenie. Wrocław: PWN.
Kowalski, Piotr. 2002. „Sporne problemy literatury popularnej.” W Sporne i bezsporne problemy współczesnej wiedzy o literaturze, red. W. Bolecki, R. Nycz, 325–347. Warszawa: IBL.
Kowalski, Piotr. 2003. „Mitologiczne mistyfikacje, czyli interpretacje kultury popularnej ze szczególnym uwzględnieniem fantasy.” Kultura Popularna 1.
Kowalski, Piotr. 2004. Popkultura i humaniści. Daleki od kompletności remanent spraw, poglądów i mistyfikacji. Kraków: UJ.
Kowalski, Piotr. 2005. „Miejsce literatury w kulturze popularnej.” Kultura Popularna 2.
Krajewski, Marek. 2005. Kultury kultury popularnej. Poznań: UAM.
Łeńska-Bąk, Katarzyna. 2015. „Niekończące się spory o literaturę popularną.” W Zatargi, waśnie, konflikty w perspektywie historycznej i kulturowej, red. K. Łeńska-Bąk, 132–144. Opole: UO.
Ługowska, Jolanta. 2001. „Fantasy Doroty Terakowskiej. W kręgu problematyki i poetyki utworów – rekonesans badawczy.” Literatura i Kultura Popularna 9.
Owczarek, Bogdan. 2007. „Wstęp.” W Nowe formy w literaturze popularnej, red. B. Owczarek, J. Frużyńska, 7–12. Warszawa: Wydział Polonistyki UW.
Shusterman, Richard. 1998. Estetyka pragmatyczna. Żywe piękno i refleksja nad sztuką, przeł. A. Chmielewski et. al., red. A. Chmielewski. Wrocław: Aureus.
Żabski, Tadeusz, red. 1997. Słownik literatury popularnej. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej.
Ulicka, Danuta. 1994. „Literatura źle widziana.” W Mitologie popularne. Szkice z antropologii współczesności, red. D. Czaja, 167–181. Kraków: UJ.
Waliński, Michał. 1976. „Przyczynek do badań literatury tandetnej.” Literatura Ludowa 3: 24–31.
Zgorzelski, Andrzej. Kreacje świata sensów: szkice o współczesnej powieści angielskiej. Łódź PWN.