ISSN 2084–1418
Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa
2017, Nr (10), Antropologia - folklor - historia
Konrad Górny
Antropologia Piotra Kowalskiego, czyli o konsekwencjach pewnego przewrotu w folklorystyce
Pobierz wersję elektroniczną
Słowa kluczowe: folklorystyka, historia i antropologia kulturowa
Abstrakt: Artykuł jest krótkim szkicem na temat naukowej twórczości Piotra Kowalskiego, którego dorobek naukowy ocenić można jako typowo interdyscyplinarny, sytuujący się na pograniczu folklorystyki, antropologii kulturowej i historii. Na gruncie polskiej nauki jest to model niedający się jednoznacznie umieścić w strukturze konkretnej dyscypliny czy szkoły i z tego powodu niezwykle oryginalny, choć głęboko zakorzeniony w antropologii kulturowej.
Informacje o autorze:
KONRAD GÓRNY – etnolog, antropolog kulturowy, adiunkt w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. E-mail: konrad.gorny[at]uwr.edu.pl
Prace cytowane Rozwiń
Benedyktowcz, Zbigniew, i Czesław Robotyki, Ludwik Stomma, Ryszard Tomicki, Jerzy S. Wasilewski. 1980a. „Antropologia kultury w Polsce – dziedzictwo, pojęcia, inspiracje. Materiały do słownika.” Konteksty. Polska Sztuka Ludowa 34 (1): 47–60.
Benedyktowcz, Zbigniew; Robotyki, Czesław; Stomma, Ludwik; Tomicki, Ryszard i Wasilewski Jerzy S., 1980b, „Antropologia kultury w Polsce – dziedzictwo, pojęcia, inspiracje. Materiały do słownika.” Konteksty. Polska Sztuka Ludowa 34 (2): 117–125.
Benedyktowcz, Zbigniew, i Czesław Robotyki, Ludwik Stomma, Jerzy S. Wasilewski. 1981. „Antropologia kultury w Polsce – dziedzictwo, pojęcia, inspiracje. Materiały do słownika.” Konteksty. Polska Sztuka Ludowa 35 (1): 58–60.
Buchowski, Michał. 1996. „Fratrie i klany nowo-plemienia antropologów w Polsce.” W Etnologia polska między ludoznawstwem a antropologią, red. A. Posern-Zieliński, 37–60. Poznań: Drawa.
Buchowski, Michał. 2012. Etnologia polska: historia i powinowactwa. Poznań: Wydawnictwo Nauka i Innowacje.
Burszta, Wojciech. 1991. „Perypetie folklorystyki.” Lud 74: 214–217.
Łuczeczko, Paweł. 2006. Zrozumieć własną kulturę. Antropologia współczesności w Polsce. Kraków: Zakład Wydawniczy „Nomos”.
Kowalski, Piotr. 2004. „»Literatura ludowa« i nowy paradygmat folklorystyki.” Zeszyty Etnologii Wrocławskiej 1 (6).
Kowalski, Piotr. 1990. Współczesny folklor i folklorystyka: o przedmiocie poznania w dzisiejszych badaniach folklorystycznych. Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Sulima, Roch. 1992. „Folklorystyka wobec kultury współczesnej.” Literatura Ludowa 6: 39–61.