ISSN 2084–1418
Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa
2017, Nr (10), Antropologia - folklor - historia
Jerzy Jastrzębski
Literatura – folklor – antropologia. Piotr Kowalski o sobie i swojej wczesnej twórczości
Pobierz wersję elektroniczną
Słowa kluczowe: folklorystyka, antropologia historii, Piotr Kowalski, biografia
Abstrakt: W artykule wykorzystano autoprezentacje zawarte w dokumentach przedstawianych przez Piotra Kowalskiego w różnych sytuacjach zawodowych związanych z jego karierą naukową, przede wszystkim na jej początkowym etapie. Droga twórcza Kowalskiego prowadziła od badań nad literaturą i kulturą popularną i masową, poprzez folklorystykę do antropologii historii i mediów. W swych obserwacjach i analizach fenomenów kultury współczesnej uwzględniał zawsze uwarunkowania historyczne wytworów i zachowań ludzi w różnych przestrzeniach społecznych. W rekonstrukcjach wizji świata brał pod uwagę zarówno wymiar synchroniczny, jak i diachroniczny, uważając, że nie można zrozumieć teraźniejszości, jeśli gubi się z oczu przeszłość.
Informacje o autorze:
JERZY JASTRZĘBSKI – filolog, medioznawca, profesor zwyczajny w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. E-mail: jerzy-jastrzebski[at]wp.pl
Prace cytowane Rozwiń
Jastrzębski, Jerzy. 1989. Ocena dorobku naukowego dra Piotra Kowalskiego ze szczególnym uwzględnieniem rozprawy habilitacyjnej. Maszynopis w archiwum autora.
Jastrzębski Jerzy. 1994. Opinia na temat propozycji wydawniczej profesora Piotra Kowalskiego „Prośba do Pana Boga. Rzecz o gestach wotywnych. Maszynopis w archiwum autora.
Kowalski, Piotr. 1976. „Z czytelniczego podziemia.” Opole 1.
Kowalski, Piotr. 1977. „Jaskinia Leichtweisa” – opis druku brukowego.” Literatura Ludowa 2.
Kowalski, Piotr. 1978, „Formuły fizjonomiczne w tekście powieści brukowej.” Literatura Ludowa 4.
Kowalski, Piotr. 1979. „Romans i historyczny konkfret (o pewnym aspekcie historycznej powieści brukowej.” Litteraria XI.
Kowalski, Piotr. 1983. „Relacje czasoprzestrzenne w powieści brukowej.” Prace Literackie 24.
Kowalski, Piotr. 1988. Parterowy Olimp. Rzecz o polskiej kulturze masowej lat siedemdziesiątych. Wrocław: Ossolineum.
Kowalski, Piotr. 1990. Współczesny folklor i folklorystyka. O przedmiocie poznania w dzisiejszych badaniach folklorystycznych. Wrocław: PTL.
Kowalski, Piotr. 1993. Samotność i wspólnota. Inskrypcje w przestrzeniach współczesnego życia. Wrocław: Ossolineum.
Kowalski, Piotr. 1994. Prośba do Pana Boga. Rzecz o gestach wotywnych. Wrocław. Ossolineum.
Kowalski, Piotr. 1998. Leksykon. Znaki świata. Omeny, symbole, znaczenia. Wrocław, Warszawa: PWN.
Kowalski, Piotr. 2000. Theatrum świata całego i poćciwy gospodarz. O wizji świata pewnego siedemnastowiecznego pisarza ziemiańskiego. Kraków: Wydawnictwo UJ.
Kowalski, Piotr. 2002. Odyseje nasze byle jakie. Droga, przestrzeń i podróżowanie w kulturze współczesnej. Wrocław: PTL.
Kowalski, Piotr. 2008. Życiorys i charakterystyka dorobku. Maszynopis w archiwum autora.
Kowalski, Piotr. 2010. Świat Andrzeja Komonieckiego, kronikarza Żywca. Studia z antropologii historycznej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kowalski, Piotr. 2011a. „Nasze zawsze mediatyzowane światy.” W Media wolne czy bezwolne?, red. P. Kowalski i S. Zagórski. Łomża: Stopka.
Kowalski, Piotr. 2011 b. „Historia mediów. Projekt”. W Media wolne czy bezwolne?, red. P. Kowalski i S. Zagórski. Łomża: Stopka.
Kowalski, Piotr. 2011c. „Sprzeczności antropologii mediów.” W Nowe media. Między tradycjonalizmem a kulturą popularną, red. M. Jeziński, B. Brodzińska, Ł. Wojtkowski. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.