ISSN 2084–1418
Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa

2012, Nr 1 (2), Antropologia współczesności – historia współczesności


Ewelina Szpak
Pojęcie zdrowia, choroby i cielesności w wiejskim postrzeganiu świata po 1945 roku, czyli o zmianach mentalności na wsi polskiej

Pobierz wersję elektroniczną
Słowa kluczowe: historia, mentalność, zdrowie, ciało, choroba, społeczność wiejska, XX wiek.

Abstrakt:
Polityczne, ekonomiczne i kulturowe zmiany dokonujące się w Polsce po II wojnie światowej wpłynęły gruntownie na zmiany społeczne obserwowane w sferze życia codziennego różnych grup społecznych. Głównym celem prezentowanego tekstu jest zarysowanie doniosłości przeobrażeń zachodzących w wiejskim postrzeganiu ciała, zdrowia i choroby w drugiej połowie XX wieku. Główne pytania badawcze stawiane w artykule brzmią następująco: (1) w jakich terminach/pojęciach definiowano zdrowie i chorobę? (2) jak te koncepcje przekładały się na praktykę? (3) co zmieniło się w pojmowaniu zdrowia i choroby w czasie czterech dekad komunistycznego reżimu, i w której sferze zmiany te były najwidoczniejsze? (4) jakie czynniki determinowały skalę i tempo procesu przemian?

Informacje o autorze:
EWELINA SZPAK – historyk, doktorantka, była doktorantka na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Powrót