ISSN 2084–1418
Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa

2013, Nr 2 (5), Genealogie kultury


Marta Kargól
Staphorst na wybiegu. Inspiracja tradycyjnymi strojami holenderskimi w modzie współczesnej jako forma obcowania z lokalną tradycją

Pobierz wersję elektroniczną
Słowa kluczowe: Holandia, stroje tradycyjne, moda, tradycja, nostalgia

Abstrakt:
Staphorst jest holenderską miejscowością zamieszkiwaną przez tradycyjną i zamkniętą społeczność. Jej mieszkańcy pozostają wierni protestanckim wartościom religijnym. Grupa kilkuset kobiet nadal nosi lokalne stroje tradycyjne jako codzienny ubiór. W roku 2011 projektant Ricardo Ramos stworzył kolekcję mody zainspirowaną strojami ze Staphorst. Obecność Ramosa oraz sukces jego kolekcji na międzynarodowych wybiegach sprawiły, że mieszkańcy Staphorst podjęli własną inicjatywę kulturalną. Polegała ona na tworzeniu współczesnych kreacji odwołujących się do miejscowych ubiorów. Były to dla nich: sposób doświadczania lokalnej tradycji przez działanie o charakterze artystycznym oraz forma udziału w lokalnym życiu społecznym. Rekonstrukcję tego przypadku umożliwiła obserwacja uczestnicząca, wywiady, źródła prasowe oraz ikonograficzne. Został on zinterpretowany na podstawie teorii doświadczenia oraz nostalgii refleksyjnej. Głównym tematem rozważań jest tradycja oraz sposób, w jaki lokalna wspólnota ją interpretuje i jej doświadcza.

Informacje o autorze:
KARGÓL MARTA – etnolog, historyk, historyk sztuki, studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Antwerpii.
Powrót